peka je kuchyňská pomůcka, za jejichž pomoci, se ve žhavém uhlí připravují tradiční Chorvatská jídla


postup tepelné úpravy

Za 1. je třeba vytvořit dostatek žhavého uhlí, k tomu je dobré použít tvrdé dřevo v kombinaci třeba s borovicí, aby uhlíky vydrželi co nejdéle, do kterých se zahrabe zvon peky, ten je třeba umístit nad oheň, buď položit na cihle, pověsit nebo jen opřít, ale tak, aby se při tvorbě žhavého nahříval zmíněný zvon a následně se bude nahřívat i spodek topeniště, proto je dobré pro rychlejší přípravu celé peky, mít spodek topeniště např. ze šamotových cihel, ale není nutnost, jen to uspíší samotnou přípravu. Topeniště lze vytvořit na dlažbě, jen tak na zemi...

Také lze použit dřevěné uhlí ke grilování, které jen rozpálíte ve startovači...

Za 2. jakmile je vytvořeno dostatek žhavého uhlí, lopatkou se odrhne žhavé bokem, vloží se nachystaný pekáč ze surovinama na místo, kde se pálil oheň, v tu chvíli už začne obsah pekáče pomalu pracovat, tím jak je spodek nahřátý, zvonem se zaklopí pekáč a na obruč, která je na zvonu peky, se nasype žhavé uhlí a také se obsype uhlíky spára mezi topeništěm a zvonem, tak, aby teplo z pod peky neunikalo ven.

Zároveň je dobré si ještě bokem udržovat menší oheň, pro doplnění žhavého, během celé přípravy.

 

Za 3. vždy po zaklopení je potřeba po cca 30.minutách lopatkou žhavé odhrabat bokem, nadzvednou zvon peky a otočit maso, tohle vždy dělat ve stejných intervalech, samozřejmě záleží jaké maso bude použito, např. u kuřecího už po cca 20.minutách, ryba po cca 15.minutách a dále dle velikosti i druhu masa, nicméně je potřeba po tomto odhrabání, vždy následně pro další zahrabání znovu doplnit na obruč zvonu nové žhavé uhlí, právě z toho pomocného ohně zmíněném v bodu 2. nebo jiného zdroje, ohniště...


Za 4. finále, běžně je peka hotová při dodržení všech předešlých instrukcí v bodech 1, 2, 3 v rozmezí hodiny až dvou, opět dle použitých ingrediencí např. ryby, kuřecí, maso na menší plátky... do hodiny, naopak např. celá vepřová kolena, velký kuse boku cca 3kg/ks, kachna...do dvou hodin.

Veškeré časy si ale po pár prvních připravených pek sami upravíte, dle prostředí v kterém peku tvoříte, tak i použitých surovin.

V případě dotazů, nás neváhejte kontaktovat, rádi pomůžeme, popřípadě se přihlaste do soukromé Facebook skupiny, kde je plno informací, včetně videa, fota, recepty...odkaz zde v kontaktech


Selečí plec, krůtí stehno...pod pekou, video recept:


příprava surovin v pekáči

Před samotnou tepelnou úpravou jídla pod pekou, je třeba nachystat pekáč, který se musí dle použitých surovin napřed vymazat buď vyškvařeným sádlem nebo kvalitním olivovým olejem, následně nakrájet cibuli, ta ve většině případě zabrání možnému připálení, ale samozřejmě i dochutí celý pokrm, následně se fantazii meze nekladou, lze použít kořenovou zeleninu, červenou řepu, žampiony, cukrovou kukuřici v klasu, hlávka zelí, kapusta, cuketa...dále brambory a ty opět dle plánované délky tepelné přípravy, to znamená, pokud bude delší, nechat brambory vcelku, ve slupce, v případě kratší doby, oloupat, přepůlit a dají se použít i batáty.

Jakmile je příloha nachystaná, vše se řádně prosolí, lze i drobně zaprášit vegetou a na to vše se položí maso, to můžete předem marinovat, špikovat a nebo jen osolit, opepřit..